"Witamy na stronie Acfe - u nas znajdziesz ciekawe informacje związane z biznesem oraz ekonomią."

Acfe to grupa Ekspertów i Specjalistów którzy przedstawiają tu zbiór myśli autorów na temat stron

Tłumaczenia symultaniczne to rodzaj tłumaczeń ustnych.

Taki typ tłumaczeń najczęściej wykorzystuje się podczas dużych konferencji międzynarodowych, obrad, seminariów. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym, wielojęzycznym audytorium.

Tłumacz za pomocą słuchawek słyszy, co mówi prelegent i od razu przekłada jego słowa. A słuchacze słyszą tłumaczenie w swoich słuchawkach. Takie tłumaczenie najczęściej wykonuje się w dźwiękoszczelnej kabinie, która ma przezroczyste ściany. Dzięki temu tłumacz doskonale widzi prelegenta i może dokładniej tłumaczyć jego słowa.

Tłumaczenie symultaniczne wymaga szczególnych umiejętności. Tłumacz nie ma możliwości, aby poprosić prelegenta żeby powtórzył swoją wypowiedź. Do tego dochodzą jeszcze inne okoliczności. Tłumacz musi wykonywać kilka czynności praktycznie jednocześnie, po pierwsze musi uważnie słuchać, następnie „w głowie” musi przetłumaczyć usłyszany tekst, a następnie odtwarza usłyszany komunikat w języku docelowym.

Osoba, która chce się zajmować tłumaczeniami symultanicznymi musi posiadać pewne szczególne umiejętności, oprócz doskonałej znajomości języka obcego. Taka osoba musi cechować się wysoką odpornością na stres i mieć podzielną uwagę. Te cechy przydają się w różnych trudnych sytuacjach, na przykład gdy nagle mówca zmienia tematykę swojego wystąpienia.
W tym zawodzie przydaje się także doskonała dykcja oraz koncentracja. Nie każdy tłumacz posiada wyżej wymienione cechy na odpowiednio wysokim poziomie. Jednakże, jeśli ktoś ma naturalne predyspozycje, może poprawić swoje umiejętności podczas intensywnych, profesjonalnych szkoleń.

Tłumaczenie symultaniczne jest bardzo męczące, dlatego tłumacze najczęściej pracują w zespołach dwuosobowych. Zmieniają się podczas pracy mniej więcej, co pół godziny.

Z uwagi na trudność, a jednocześnie ważność takich tłumaczeń z reguły korzysta się w tym zakresie z wyspecjalizowanych firm (Przykład: tutaj), które zajmują się kompleksową organizacją konferencji i szkoleń.

Zdjęcia naszego reportera

biznes

finanse

pieniądz

eventy

konferencje